Kalender

Vecka 3
21
Måndag
Agnes, Agneta
Sophämtning: Kaalamakoski, Kaalama, Kihlanki, Joutivaara, Kuusiniemi, Granvik, Grönbo, Parkajoki, Kitkiöjoki, Kitkiöjärvi, Muodoslompolo, Muonionalusta, Merasjärvi, Parkalompolo, Keräntöjärvi, Hukanmaa, Östra Kangos, Lovikka, Hälsocentralen i Pajala
Skolmat: Strimlad stekt korv falukorv med makaroner, grönsaksblandning
22
Tisdag
Vincent, Viktor
Sophämtning: Anttis, Huhtanen, Kangos, Junosuando, Tornefors
Skolmat: Mustig köttgryta med senap och potatis, ugnsrostade rotfrukter
23
Onsdag
Frej, Freja
Sophämtning: Koivuniemi, Tärendö, Vaenvaara, Saittarova, Männikkö, Talinien, Storbyn, Heinonen, Niva, Kallio, Laittamaa, Rovaniemi, Aittamaa, Niemenrova, Forest Hotel, Peräjävaara, Ängsbacken
Skolmat: Fiskcurry och potatis, kokt broccoli
24
Torsdag
Erika
Sophämtning: Norra Kengis, Vittaniemi, Kieksiäisvaara, Kaunisjoensuu, Kolari, Ristimella, Huuki, Aareavaara, Kaunisvaara, Sahavaara, Jupukka, Rova, Niva, Hälsocentralen i Pajala
Skolmat: Cowboysoppa med mjukt bröd och pålägg
25
Fredag
Paul, Pål
Skolmat: Tortellinipasta med tomatsås och ostsås, wokade grönsaker
26
Lördag
Bodil, Boel
27
Söndag
Göte, Göta
Vecka 4
28
Måndag
Karl, Karla
Sophämtning: Hörntorpet, Kuusilaki, Korpilombolo, Teurajärvi, Markusvinsa, Liminkajärvi, Tiehaara (Tallheden), Pirttiniemi, Kivijärvi, Suaningi, Ohtanajärvi, Pimpiö, Pentäsjärvi, Sattajärvi, Välivaara
Skolmat: Thaiinspirerad kycklinggryta med ris och broccoli
29
Tisdag
Diana
Sophämtning: Vårdcentralen i Pajala, Samhall, Kainulasjärvi, Narken, Lahdenpää
Skolmat: Fläskpannkaka med sylt
30
Onsdag
Gunilla, Gunhild
Sophämtning: Pajala
Skolmat: Tacofisk med potatis
31
Torsdag
Ivar, Joar
Sophämtning: Liviöjärvi, Tuohmaanniemi, Autio, Juhonpieti, Erkheikki, Mukkakangas, Södra Kengis, Kassa, Torinen, Kardis, Jarhois, Taipalensuu, Mertapalo, Hälsocentralen i Pajala
Skolmat: Köttsoppa med hårtbröd och ost
1
Fredag
Max, Maximilian
Skolmat: Green nuggets med kulpotatis, vitlöksdressing
2
Lördag
Kyndelsmässodagen
3
Söndag
Disa, Hjördis
Vecka 5
4
Måndag
Ansgar, Anselm
Sophämtning: Kaalamakoski, Kaalama, Kihlanki, Joutivaara, Kuusiniemi, Granvik, Grönbo, Parkajoki, Kitkiöjoki, Kitkiöjärvi, Muodoslompolo, Muonionalusta, Merasjärvi, Parkalompolo, Keräntöjärvi, Hukanmaa, Östra Kangos, Lovikka, Hälsocentralen i Pajala
Skolmat: Grekisk gryta med bulgur
5
Tisdag
Agata, Agda
Sophämtning: Anttis, Huhtanen, Kangos, Junosuando, Tornefors
Skolmat: Lasagne
6
Onsdag
Dorotea, Doris
Sophämtning: Koivuniemi, Tärendö, Vaenvaara, Saittarova, Männikkö, Talinien, Storbyn, Heinonen, Niva, Kallio, Laittamaa, Rovaniemi, Aittamaa, Niemenrova, Forest Hotel, Peräjävaara, Ängsbacken
Skolmat: Fiskpinnar med potatis och gräddfilssås
7
Torsdag
Rikard, Dick
Sophämtning: Norra Kengis, Vittaniemi, Kieksiäisvaara, Kaunisjoensuu, Kolari, Ristimella, Huuki, Aareavaara, Kaunisvaara, Sahavaara, Jupukka, Rova, Niva, Hälsocentralen i Pajala
Skolmat: Korvsoppa med mjukt bröd och ost
8
Fredag
Berta, Bert
Skolmat: Viltskav med hemlagat potatismos, kokt morot
9
Lördag
Fanny, Franciska
10
Söndag
Iris
Vecka 6
11
Måndag
Yngve, Inge
Sophämtning: Hörntorpet, Kuusilaki, Korpilombolo, Teurajärvi, Markusvinsa, Liminkajärvi, Tiehaara (Tallheden), Pirttiniemi, Kivijärvi, Suaningi, Ohtanajärvi, Pimpiö, Pentäsjärvi, Sattajärvi, Välivaara
Skolmat: Korv stroganoff med ris, kokt grönsaksblandning
12
Tisdag
Evelina, Evy
Sophämtning: Vårdcentralen i Pajala, Samhall, Kainulasjärvi, Narken, Lahdenpää
Skolmat: Tacos med tillbehör
13
Onsdag
Agne, Ove
Sophämtning: Pajala
Skolmat: Citrusfisk med potatis, kokt broccoli och morot
14
Torsdag
Valentin
Sophämtning: Liviöjärvi, Tuohmaanniemi, Autio, Juhonpieti, Erkheikki, Mukkakangas, Södra Kengis, Kassa, Torinen, Kardis, Jarhois, Taipalensuu, Mertapalo, Hälsocentralen i Pajala
Skolmat: Ärtsoppa, matig sallad, hårtbröd och ost
15
Fredag
Sigfrid
Skolmat: Kycklinggryta touch of India med bulgur
16
Lördag
Julia, Julius
17
Söndag
Alexandra, Sandra