Kalender

Vecka 12
18
Måndag
Edvard, Edmund
Sophämtning: Kaalamakoski, Kaalama, Kihlanki, Joutivaara, Kuusiniemi, Granvik, Grönbo, Parkajoki, Kitkiöjoki, Kitkiöjärvi, Muodoslompolo, Muonionalusta, Merasjärvi, Parkalompolo, Keräntöjärvi, Hukanmaa, Östra Kangos, Lovikka, Hälsocentralen i Pajala
Skolmat: Korv stroganoff med ris, kokt grönsaksblandning
19
Tisdag
Josef, Josefina
Sophämtning: Anttis, Huhtanen, Kangos, Junosuando, Tornefors
Skolmat: Tacos med tillbehör
20
Onsdag
Joakim, Kim
Sophämtning: Koivuniemi, Tärendö, Vaenvaara, Saittarova, Männikkö, Talinien, Storbyn, Heinonen, Niva, Kallio, Laittamaa, Rovaniemi, Aittamaa, Niemenrova, Forest Hotel, Peräjävaara, Ängsbacken
Skolmat: Citrusfisk med potatis och kokt broccoli
21
Torsdag
Bengt
Sophämtning: Norra Kengis, Vittaniemi, Kieksiäisvaara, Kaunisjoensuu, Kolari, Ristimella, Huuki, Aareavaara, Kaunisvaara, Sahavaara, Jupukka, Rova, Niva, Hälsocentralen i Pajala
Skolmat: Ärtsoppa, matig sallad, hårtbröd och ost
22
Fredag
Kennet, Kent
Skolmat: Kycklinggryta touch of India med bulgur
23
Lördag
Gerda, Gerd
24
Söndag
Gabriel, Rafael
Vecka 13
25
Måndag
Marie, bebådelsedag
Sophämtning: Hörntorpet, Kuusilaki, Korpilombolo, Teurajärvi, Markusvinsa, Liminkajärvi, Tiehaara (Tallheden), Pirttiniemi, Kivijärvi, Suaningi, Ohtanajärvi, Pimpiö, Pentäsjärvi, Sattajärvi, Välivaara
Skolmat: Pasta med skinksås
26
Tisdag
Emanuel
Sophämtning: Vårdcentralen i Pajala, Samhall, Kainulasjärvi, Narken, Lahdenpää
Skolmat: Mexikryddad köttfärsgratäng med kokt ris
27
Onsdag
Rudolf, Ralf
Sophämtning: Pajala
Skolmat: Laxlåda, kokt grönsaksblandning
28
Torsdag
Malkolm, Morgan
Sophämtning: Liviöjärvi, Tuohmaanniemi, Autio, Juhonpieti, Erkheikki, Mukkakangas, Södra Kengis, Kassa, Torinen, Kardis, Jarhois, Taipalensuu, Mertapalo, Hälsocentralen i Pajala
Skolmat: Tomatsoppa med korv och pasta, hårtbröd och ost
29
Fredag
Jonas, Jens
Skolmat: Risgrynsgröt, matig sallad, mjukt bröd, pålägg
30
Lördag
Holger, Holmfrid
31
Söndag
Ester
Vecka 14
1
Måndag
Harald, Hervor
Sophämtning: Kaalamakoski, Kaalama, Kihlanki, Joutivaara, Kuusiniemi, Granvik, Grönbo, Parkajoki, Kitkiöjoki, Kitkiöjärvi, Muodoslompolo, Muonionalusta, Merasjärvi, Parkalompolo, Keräntöjärvi, Hukanmaa, Östra Kangos, Lovikka, Hälsocentralen i Pajala
Skolmat: Pytt i panna/kycklingpytt
2
Tisdag
Gudmund, Ingemund
Sophämtning: Anttis, Huhtanen, Kangos, Junosuando, Tornefors
Skolmat: Biffcurry med ris, grönsaksblandning
3
Onsdag
Ferdinand, Nanna
Sophämtning: Koivuniemi, Tärendö, Vaenvaara, Saittarova, Männikkö, Talinien, Storbyn, Heinonen, Niva, Kallio, Laittamaa, Rovaniemi, Aittamaa, Niemenrova, Forest Hotel, Peräjävaara, Ängsbacken
Skolmat: Fisk benedicte med potatis, kokt broccoli
4
Torsdag
Marianne, Marlene
Sophämtning: Norra Kengis, Vittaniemi, Kieksiäisvaara, Kaunisjoensuu, Kolari, Ristimella, Huuki, Aareavaara, Kaunisvaara, Sahavaara, Jupukka, Rova, Niva, Hälsocentralen i Pajala
Skolmat: Gulaschsoppa med mjukt bröd och ost
5
Fredag
Irene, Irja
Skolmat: Köttbullar med potatismos och brunsås, rårörda lingon
6
Lördag
Vilhelm, Helmi
7
Söndag
Irma, Irmelin
Vecka 15
8
Måndag
Nadja, Tanja
Sophämtning: Hörntorpet, Kuusilaki, Korpilombolo, Teurajärvi, Markusvinsa, Liminkajärvi, Tiehaara (Tallheden), Pirttiniemi, Kivijärvi, Suaningi, Ohtanajärvi, Pimpiö, Pentäsjärvi, Sattajärvi, Välivaara
Skolmat: Leverbiff med potatis, brunsås och lingonsylt, ugnsrostade rotfrukter
9
Tisdag
Otto, Ottilia
Sophämtning: Vårdcentralen i Pajala, Samhall, Kainulasjärvi, Narken, Lahdenpää
Skolmat: Norrlandslåda
10
Onsdag
Ingvar, Ingvor
Sophämtning: Pajala
Skolmat: Köttfärssås med spaghetti
11
Torsdag
Ulf, Ylva
Sophämtning: Liviöjärvi, Tuohmaanniemi, Autio, Juhonpieti, Erkheikki, Mukkakangas, Södra Kengis, Kassa, Torinen, Kardis, Jarhois, Taipalensuu, Mertapalo, Hälsocentralen i Pajala
Skolmat: Laxsoppa, kökets goda bröd, ost
12
Fredag
Liv
Skolmat: Herrgårdskyckling med kokt bulgur och wokgrönsaker
13
Lördag
Artur, Douglas
14
Söndag
Tiburtius